Haber

Almanya Ukrayna’ya “Patriot” hava savunma sistemi verecek

Almanya’nın Ukrayna’ya “Patriot” hava savunma sistemi ve “Marder” tipi zırhlı muharebe araçları vereceği açıklandı.

Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Şansölye Olaf Scholz’un ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı telefon görüşmesinde ülkesinin Ukrayna’ya Patriot hava savunma sistemi ve “Marder” tipi zırhlı savaş araçları vereceğinin sözünü verdiği belirtildi.

İlgili Makaleler

Açıklamada, iki cumhurbaşkanının Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü taarruz savaşına ilişkin görüş alışverişinde bulunduğu belirtilirken, Ukrayna’nın bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne ve egemenliğine desteklerini yineledi.

ABD Başkanı Biden ve Şansölye Scholz yaptıkları açıklamada, Ukrayna’ya gerekli mali, insani, askeri ve diplomatik desteği gerektiği sürece sağlama konusunda ortak kararlılıklarını ifade ederek, “ABD bu amaçla Ukrayna’ya Bradley tipi zırhlı muharebe teçhizatı sağlamıştır. araçları ile Almanya’nın Marder tipi zırhlı muharebe araçlarına sahip olduğunu belirterek, “Her iki ülke de zırhlı muharebe araçları tedarik etmeyi planlıyor. Her iki ülke de Ukrayna güçlerini ilgili sistemler konusunda eğitmeyi planlıyor.” ifadeleri kullanıldı.

İki liderin, Ukrayna’nın kritik altyapısına yönelik devam eden füze ve insansız hava aracı saldırılarına karşı Ukrayna’nın acil durum hava savunma kabiliyetini desteklemeye devam edeceğine işaret eden ABD, Aralık ayı sonunda Ukrayna’ya Patriot uçaksavar füze sistemi tedarik edeceğini açıklamıştı. Almanya Türkiye’nin Ukrayna’ya Patriot uçaksavar füzesi bataryası vererek ABD’ye katıldığı kaydedildi.

Açıklamada, Başkan Biden ve Şansölye Scholz’un diğer müttefik ve ortakların Ukrayna’ya sağladığı askeri destekten duydukları memnuniyeti dile getirdikleri bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu