Haber

YESEMEK HEYKEL ATÖLYESİNE 10.500 ZİYARETÇİ

Gaziantep’in İslahiye İlçesi’nde bulunan ve UNESCO Dünya Mirası Süreksiz Listesi’nde yer alan ağırlığı 1 tondan 10 tona kadar çeşitli figürlere sahip 518 heykelin sergilendiği Yesemek Açık Hava Müzesi ve Heykel Atölyesi’ni geçen yıl 10 bin 500 kişi ziyaret etti.

İlçe merkezine 23 kilometre uzaklıktaki Yesemek Mahallesi’nin tam adını taşıyan ve Hitit Heykel Atölyesi olarak da bilinen yapı, UNESCO Dünya Mirası Kesintili Listesi’nde yer alıyor. Kalıcı listeye girebilmek için 31 yıllık çalışmanın ardından 600 metrelik alanda başlatılan ve sürdürülen kurtarma kazılarında çeşitli figürlere ait 46 heykelin gün yüzüne çıkarıldığı Yesemek Açık Hava Müzesi ve Heykel Atölyesi, turistlerin ilgi odağı. 3 yıllık geçmişe sahip 200 dönümlük alanda ortaya çıkarılan bazalt taşından oluşan 1 ila 10 ton yük ile aslan, dağ tanrısı ve savaş arabası gibi 518 heykelin bulunduğu bölgeyi geçen yıl yerli ve yabancı 10 bin 500 kişi ziyaret etti. bin yıl yer almaktadır.

Gaziantep Müze Müdürü Özgür Çomak, Yesemek’in yıl boyunca ziyaretçilerin ilgi odağı olduğunu belirterek, “Unesco’nun ana listeye alınması ve Kurtarma Kazıları kapsamında çalışmaların yürütüldüğü Yesemek Açık Hava Müze ve Heykel Atölyemiz. devam ediyor, geçen yıl 10 bin 500 ziyaretçiyi ağırladı.Bu yıl gezi alanının genişletilmesi ve çevre düzenlemesi ile kurtarma kazıları ile yeni heykellerin yapılmasıyla ziyaretçi sayısının artırılması hedefleniyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu