Haber

BM Suriye Temsilcisi Pedersen, Suriye’deki insani yardımın aciliyetine vurgu yaptı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, depremlerin ardından Suriye’deki en acil ihtiyacın insani yardım olduğunu belirterek, “Şimdi sınır kapılarıyla siyaset yapmanın zamanı değil.” uyardı.

Pedersen, BM Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen Ortadoğu oturumunda konuştu.

Pedersen, tüm tarafları insani yardım sürecini “depolitize etmeye” davet ettiğini belirterek, Suriye halkına yapılan yardımı sınırlayan tüm sorunların ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

Çatışma ve askeri faaliyetlerin bir an önce durdurulması gerektiğini belirten Pedersen, “Sınır kapılarıyla siyaset yapmanın zamanı değil. Depremlerden etkilenen Suriye halkına kaynakların ulaştırılması gerekiyor.” söz konusu.

Pedersen, Suriye rejimine yönelik yaşanan sarsıntıyla ilgili olabilecek bazı yaptırımların ABD, İngiltere ve AB tarafından yardım çalışmalarını aksatmamak adına kaldırıldığını hatırlatarak, bunu memnuniyetle karşıladığını kaydetti.

Pedersen, Suriye’deki mevcut durumun siyasi analizin değerini bir kez daha ortaya koyduğunu belirterek, bunun “güçlü liderlik, cesur girişimler ve iş birliği ruhu” ile siyasi analiz fırsatına dönüştürülebileceğini ifade etti.

habergoynuk.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu