Ekonomi

Yumurta Üreticilerine 98 Milyon TL İdari Para Cezası

REKABET Kurulu tarafından ortak fiyat belirlemek ve satış alanlarını paylaşmak suretiyle ‘kartel’ niteliğinde rekabet ihlali yaptıkları tespit edilen 26 yumurta üreticisi ile 13 yumurta üreticisi birliğine toplam 98 milyon TL idari para cezası uygulandı. ve yumurta fiyatını belirleyen ve yumurta arzını kısıtlayan 12 yumurta üreticisi.

Rekabet Kurulu, 2022 yılının Mayıs ayında yumurta reyonunda fiyat tespiti, bölgesel paylaşım ve arz kısıtlaması iddiaları üzerine iki soruşturma başlatmıştı. İlk araştırmada toplam 34 yumurta üreticisine, ikinci araştırmada ise 13 yumurta üreticisi birliğine ve 12 yumurta üreticisine ilişkin tezler kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Yumurta üreticilerine yönelik yürütülen ilk soruşturmada soruşturmaya taraf olan 14 işletme uzlaşma talebinde bulundu. Yürütülen uzlaşma süreçleri sonucunda ihlalin varlığını ve kapsamını kabul eden teşebbüslere yönelik soruşturma, ihlalin tespiti ve idari para cezasını içeren kurul kararlarıyla sonuçlandı. Soruşturmalar Rekabet Kurulu’nun 26 Ekim 2023’te aldığı kararlarla tamamlandı.

‘EN BÜYÜK İHLAL KARTELDİR’

Karara ilişkin açıklamada, “Yumurta üreten işletmelere yönelik yapılan ilk soruşturmada toplam 26 işletmenin yumurta fiyatlarını birlikte belirleyip yumurta sattıkları bölgeleri paylaştığı belirlendi ve bu davranışların Rekabet hukukunda en ağır ihlal olarak nitelendirilen ‘kartel’ niteliğindeki ikinci soruşturmada, soruşturma ekibinin yumurta üreticisi birliklerinin yumurta fiyatlarını sabitlediği ve yumurta tedarik miktarını kısıtladığı belirlendi. Soruşturmaya taraf olan teşebbüs ve teşebbüs birliklerinin kararları, teşebbüsler arası rekabeti sınırlayıcı anlaşmalar ile teşebbüs birliklerinin rekabeti sınırlayıcı karar ve işlemlerini yasaklayan Rekabet Kanunu’nun 4. maddesi kapsamındadır. Söz konusu soruşturmalar sonucunda Rekabet Kanunu’nun 4. maddesini ihlal ettiği tespit edilen taraflara toplam yaklaşık 98 milyon TL idari para cezası uygulandı.”

gedizajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu