Haber

Yardım kuruluşları depremzedelerin durumuna dikkat çekti

Merkezi Almanya’nın Köln kentinde bulunan uluslararası yardım kuruluşu Malteser International, 6 Şubat depreminden altı ay sonra Türkiye ve Suriye’de yardıma muhtaç depremzede sayısının hala oldukça yüksek olduğunu açıkladı.

Malteser International’ın Orta Doğu Bölümü Müdürü Thomas Weiss, “Yıkımın boyutu inanılmaz. Türkiye’nin birçok yerinde enkaz kaldırma ilerlemiş ve kısmi yeniden inşaat başlamış olsa da, milyonlarca insanın hiçbir şeyi yok” dedi.

İlgili Makaleler

Veda bile edemeyenler | “Kimse bizi kabul etmiyor”

Bu resmi görüntülemek için lütfen JavaScript’i etkinleştirin ve HTML5 videoyu destekleyen bir web tarayıcısına geçmeyi düşünün

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler Türkiye’yi ve Suriye’yi derinden sarstı. Resmi verilere göre afette toplam 57 bin kişi hayatını kaybederken, 350 binden fazla bina yıkıldı. İki ülkede depremden etkilenen insan sayısı 18 milyon olarak ifade ediliyor.

Caritas International’ın varsayımlarına göre yardıma muhtaç insan sayısı 5 milyonu aşıyor. 165’ten fazla yardım kuruluşunun çatı kuruluşu olan Caritas, depremzedelere destek oluyor ve hasarlı binaları onarıyor ve yeniden inşa ediyor. Örgüt ayrıca gıda ve hijyen ürünlerinin dağıtımı ve psikososyal güçlendirme konularında da çalışmaktadır.

Engelliler için yardım kuruluşu olan Handicap International da depremzede engelliler için tedavi ve protez ihtiyacına dikkat çekti. Birçoğunun travma yaşadığına dikkat çeken kuruluş, depremzedelerin fizik tedavi, protez ve manevi güçlendirme gibi ihtiyaçlarına odaklandıklarını bildirdi.

Almanya Merkez Sosyal Zayıflıklar Enstitüsü’nün 53 yardım kuruluşunun verilerine dayanarak yaptığı açıklamaya göre, Almanya’da Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için 251 milyon euro bağış yapıldı.

KNA / AK,ET

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

haber-demirozu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu