Ekonomi

Petrol haftaya düşüşle başladı

Küresel gösterge Brent varil başına 92 ​​doların altına düşerken, ABD ham petrolü iki haftalık yükselişin ardından 87 dolar civarında işlem gördü.

Brent, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmanın Lübnan, İran ve potansiyel olarak ABD dahil olmak üzere diğer ülkeleri ilgi odağı haline getireceği yönündeki endişeler üzerine yaklaşık yüzde 8 yükseldi. Orta Doğu, dünyadaki ham petrolün yaklaşık üçte birini sağlıyor ve pazara yönelik ana riskler, Washington’un yaptırım uygulanan İran petrolüne yönelik uyumluluk kontrollerini artırması ve Tahran’ın değerli nakliye rotalarını kesintiye uğratması olabilir.

İsrail’in geniş çapta beklenen Gazze Şeridi’ne yönelik kara saldırısı, Hamas’ın elindeki rehinelerin serbest bırakılmasını sağlama çabalarına zaman kazandırmak amacıyla ertelendi.

Piyasa Stratejisti Yeap Jun Rong, “Petrol nefes alıyor, insani yardıma odaklanma ve rehinelerin serbest bırakılması olası bir İsrail kara saldırısının bekleyebileceğini gösteriyor. Bu, en azından şimdilik daha fazla tırmanma riskini içerebilir” dedi. IG Asya.

Borsa’nın Cuma günü açıklanan verilerine göre, hedge fonlar 17 Ekim’de sona eren haftada Brent ve ABD ham petrol fiyatlarının yükseleceğine dair tahminlerini artırırken, petrol yatırımcıları da savaş nedeniyle yükseliş pozisyonlarını artırdı. Ham petrolün oynaklığı da geçen hafta arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu