Haber

Pentagon’un ABD’nin olası Rus savaş suçları kanıtlarını Lahey’e iletmesini engellediği iddia edildi

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon), Lider Joe Biden yönetiminin Rusya’nın Ukrayna’daki olası savaş suçlarına delil teşkil edecek bilgileri Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) iletmesini engellemeye çalıştığı ileri sürüldü.

New York Times’ın eski ve görevdeki ABD’li yetkililere dayandırdığı haberinde, Pentagon’un ABD istihbaratı tarafından toplanan verilerin Rusya’nın savaş yaptığı iddialarına kanıt sağlamak amacıyla UCM’ye iletilmesini istemediği ortaya çıktı. Ukrayna’da insanlığa karşı suçlar veya suçlar.

Kıdemli askerlerin delil olarak topladığı bilgi ve belgelerin UCM ile paylaşılması halinde diğer ülkelere emsal teşkil edeceği ve ABD’nin faaliyet gösterdiği bölgelerde benzer çalışmaların yapılmasına neden olacağı iddia edilmiş, Biden yönetimi ise bu delillerin ilgili makamlara teslim edilmesini engellemeye çalışıyor.

Haberde, diğer ABD kurumlarının belge ve verileri UCM’ye teslim etmeyi kabul ettiği iddia edildi. .

New York Times’a konuşan Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham anlaşmazlığı doğruladı ve Savunma Bakanlığı’nı suçladı.

ICC, 1998 yılında Roma Statüsü kapsamında soykırım, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlarla itham edilen kişileri kovuşturmak için kurulmuştur.

Amerika Birleşik Devletleri kurulmasına karşı oy kullandı ve Roma Statüsü’nü imzalamadı.

Savaşın başında ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna’da savaş suçları ve insanlığa karşı suçlara ilişkin delil toplayacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu