Ekonomi

Oxfam: ABD en az değer verilen ülkelerden biri

Oxfam America’nın OECD üyesi ülkelerin işgücü politikalarını karşılaştıran “Çok Çalışmanın Getirmediği Yerler” başlıklı raporuna göre ABD, çalışana en az değer verilen ülkelerden biri.

Raporda, serbest piyasa ekonomisine bağlı 38 demokratik ülke “ücret politikaları”, “çalışanın korunması” ve “örgütlenme hakkı” açısından değerlendirildi ve sonuç, bu alanlarda ABD’nin durumu ile karşılaştırıldı.

Amerika Birleşik Devletleri, milyonlarca personel ve aileleri için yeterli ücret, koruma ve sosyal yardım sağlama konusunda OECD ülkeleri arasında en alt sırada yer aldı.

Asgari fiyatlar ve işsizlik fiyatlarına odaklanan “ücret politikaları” endeksinde 37,28 puanla 36. sırada yer alan ABD, bu alanda sadece Danimarka ve Meksika’yı geçebildi.

ABD, ‘çalışan koruma’ endeksinde son sırada yer alıyor

Kamu ve özel sektörde çalışanların toplu sözleşme yapma ve örgütlenme becerilerini konu alan “örgütlenme hakkı” endeksinde ABD 37,5 puanla 32. sırada yer alırken, “çalışanın korunması” endeksinde 100 üzerinden 25,23 puanla son sırada yer aldı. yasaların çalışanları ve ailelerini koruyup korumadığına odaklanan endeks. .

ABD’nin emek politikalarında rakip ülkelere karşı çok geride olduğu belirtilen raporda, “Gerçek şu ki aradaki fark çok büyük ve bu sadece bir ölçek meselesi değil. Temelde ABD işçiye ve işçiye değer vermiyor. aileleri ve tüm işçilerin alması gereken temel hakları sağlamayı reddediyor.” terimler yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu