Haber

Bursa’nın kalbi ‘Hanlar’da geri sayım başladı

BURSA (İGFA) –Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti Bursa’da 14. yüzyılda oluşmaya başlayan ve 16. yüzyılda han, bedesten ve çarşıların gelişmesiyle sürecini tamamlayan Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’ni restore edecek proje , adım adım ilerliyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından da desteklenen projenin son durumunu görmek için şantiyeyi ziyaret etti. Bölge esnafının da yer aldığı inceleme gezisinde Önder Aktaş, vatandaşlarla da sohbet etti.

İlgili Makaleler

Her projenin değerli ve değerli olduğunu ancak Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı Kentsel Dönüşüm Projesi’nin tüm Bursa’yı heyecanlandırdığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, böylesine değerli bir projenin başında olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa’nın simge bölgelerinden biri olduğunu belirten Önder Aktaş, “Bu bölge 14 han, 1 bedesten, 13 açık çarşı, 7 bedestenden oluşuyor. çarşı, 11 bedesten, 4 çarşı, 21 cami, 177 sivil mimari örneği, 1 okul ve 3 türbe ile eksiksiz bir açık hava müzesi. Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi ülkemiz ve dünya mimarisi açısından oldukça değerli bir lokasyon olup UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Bursa’yı Sultan Külliyeleri ve Cumalıkızık ile birlikte Dünya Miras Listesi’ne girmesini sağlayan bu alanın korunması ve gelecek nesillere aktarılması gerekmektedir. Eskiden tahmin edilen işler vardı ama şimdi hayata geçen işler birçok belediye başkanının hayaliydi. Cumhurbaşkanımız ve Bakanımız Murat Kurum’un verdiği desteklerle projenin hızla ilerlediğini görmek büyük mutluluk verici” dedi.

AMAÇ; NİSANIN SONU

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’a tez kamulaştırma kararı için teşekkür ederek Bursalılar adına Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne destek veren Önder Aktaş, projenin Cumhurbaşkanı tarafından sahiplenilmesinin kent adına büyük bir kazanım olduğunu söyledi.

Önder Aktaş, hayata geçirilen proje ile tarihi yapıları ortaya çıkarmayı, bölgede esnafı daha görünür kılmayı, hem Bursalıların hem de Bursa’ya gelenlerin daha ferah bir alanda dolaşmasını, gezmesini ve alışveriş yapmasını sağlamayı hedeflediklerini belirtti. Bursalılar da etkinliği çok güzel sahiplendi. Uygulama projesi ile Tarihi Hanlar Bölgesi’ne 9 bin metrekaresi yeşil alan ve çevre düzenlemesinden oluşan yaklaşık 20 bin metrekarelik alan kazandırılıyor. Bu bölgede 350 araçlık yer altı otoparkının kuyu perdesi imalatını tamamlayarak hafriyat çalışmalarına başladık. Bakırcılar Çarşısı Meydanı ve İpek Han Meydanı’nın altyapı ve zemin tesviye çalışmalarını tamamladık. Zemin kaplama üretimine başladık. Nisan ayı sonuna kadar bunları bitirmeyi planlıyoruz” dedi.

Bursa’yı yıkarak güzelleştireceklerinin altını çizen Lider Aktaş, yıkımların ardından yapılan temizlik çalışmalarında Sağrıcı Sungur Mescidi’nin beden duvarı ve kalıntılarına da ulaşıldığını belirterek, Bursa’nın yürüttüğü arkeolojik kazılar sonucunda bunu duyurdu. Büyükşehir Belediyesi, mezar ve pirinç hanının ortasında 12 mezar ve defin alanı buldu. Meydan düzenlemesi kapsamında defin alanının da ortaya çıkarılacağını anlatan Lider Aktaş, “Sözümüzü yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Nisan ayı sonunda otopark hariç tüm alanı hizmete açmış olacağız. Diğer kısmını da yıl sonuna kadar tamamlayarak uzun yıllar hafızalarda kalacak bu projeyi Bursalılarla buluşturacağız” dedi. söz konusu.

kadirli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu