Ekonomi

Birleşik Krallık’ta ev elektriği yeşil kaynaklardan sağlanmaktadır.

Londra merkezli hayır kurumu ECIU tarafından yapılan yeni bir analize göre, 1 Ekim 2022 ile 28 Şubat 2023 tarihlerini kapsayan kış döneminde İngiltere’nin hidroelektrik, rüzgar ve güneşten elektrik üretimi 47 terawatt saat oldu.

Bu üretim, ülkedeki tüm hanelerin kış aylarında veya yıl boyunca 16 milyon hanenin elektrik ihtiyacını karşılamaya eşdeğerken, doğalgaz santrallerinden elektrik üretimi 45 teravat saatin üzerinde gerçekleşti.

Söz konusu dönemde hidro, rüzgar ve güneş enerjisinden elektrik üretimi geçen yılın aynı dönemine göre 4 teravat saat artış gösterdi. Bu üretimin yenilenebilir kaynaklardan sağlanmaması durumunda İngiltere’nin net gaz ithalatının yüzde 22, boru hatlarıyla gaz ithalatının ise yüzde 28 artacağı belirlendi.

10 milyon hanenin doğalgazına üretim

Yapılan analizde, kış döneminde yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektriğin doğalgaz ile üretilmesi durumunda 95 terawatt saat gaz veya 110 tanker gemi sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) için gaz kullanımı gerekeceği hesaplandı. Bu miktar İngiltere’de 10 milyon hanenin kış döneminde kullandığı gaz miktarına denk geliyor.

Nükleer ve biyokütle dahil olmak üzere diğer kaynaklardan, bire bir dönemde 28 terawatt saat elektrik üretildi.

Santral yasağının kaldırılması etkili oldu

ECIU Güç Bölümü Lideri Jess Ralston, analize ilişkin analizinde, Birleşik Krallık’taki “eski elektrik sisteminin” değişmeye başladığını ve yenilenebilir enerji kaynaklarının üretimde giderek daha büyük bir pay almaya başladığını söyledi.

Ralston, batarya kurulumlarının büyümesinin ve karadaki rüzgar çiftlikleri üzerindeki yasağın kaldırılmasının da daha fazla yenilenebilir kaynağın sisteme girmesini ve İngiltere’nin uluslararası gaz piyasalarındaki değişikliklere maruz kalmasını önleyeceğini belirtti.

İngiltere’nin yenilenebilir enerji kapasitesinin 2022’de 3,4 gigawatt artacağı tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu