Teknoloji

Apple, Siri’yi Chat GPT kadar akıllı hale getirmek için gizlice milyonlar harcıyor olabilir

Analist Jeff Pu, iOS 18’in 2024 sonlarında piyasaya sürüldüğünde iPhone’lara üretken yapay zeka özellikleri getirebileceğini söylüyor. Bu iddia, Apple’ın bulut tabanlı yapay zeka ile cihaz içi bilgi işlemi bir araya getirmesinden geliyor. Bu da üretken yapay zekasını 2024 yılının sonlarına doğru iPhone ve iPad kullanıcılarına sunacağı anlamına geliyor.

Geçen ay The Information, Cupertino’nun harika dil modelleri yetiştirmek için her gün milyonlarca dolar harcadığını paylaşmıştı. Yayın, bu yatırımın büyük kısmının AppleCare müşterilerine odaklanacağını belirtirken, Siri ekibikarmaşık kısayol entegrasyonlarını çok daha erişilebilir hale getirmek için bu dil modellerini dahil etmeyi planlıyor.

Bu haberin ilginç tarafı ise daha önce Bloomberg’in haberine göre Apple grubundaki kişilerin en gelişmiş dil modelini geliştirmiş olmaları. Ajax GPT’si OpenAI’nin Chat GPT’sinden daha sorunsuz olabileceğine inanıyorlar. Diğer şirketler halihazırda daha iyi çözümler üzerinde çalışırken, Apple’ın konuşmaya dayalı yapay zeka alanında önemli ilerlemeler kaydettiğini bilmek güzel.

Cupertino’nun sorunu, şirketin gizlilik ve performansı artıran yazılımları cihazlarda çalıştırmayı tercih etmesidir. Aynı zamanda bulut tabanlı olmadan en iyi dil öğrenme modelini sunmak da mümkün değil ancak iOS 18 ile bu durum değişebilir.

koprukoy-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu