Haber

ABD ve İngiltere’den ekonomik iş birliğini güçlendirmek için yeni ortaklık

Beyaz Saray, 21. yüzyılda ABD ile Birleşik Krallık arasındaki ittifakı mevcut zorluklarla başa çıkacak şekilde uyarlamak, güçlendirmek ve yeniden tasarlamak için geliyor. ABD-İngiltere Ekonomik Ortaklığıiçin bir çerçeve sağlayan Atlantik Deklarasyonunu ilan etti.

açıklamada, ABD ve İngiltere arasındaki işbirliği her zamankinden daha değerli.Bunun da değişimlere ayak uydurmak ve ittifakı bunlara uyarlamaktan geçtiği vurgulandı.

Teknoloji, ekonomi ve ulusal güvenlik konularının her zamankinden daha derin bir şekilde iç içe geçtiğine dikkat çekilen açıklamada, Rusya ve Çin’in yıkıcı teknolojiler, devlet dışı aktörler ve iklim değişikliği gibi ulus ötesi sorunlar gibi uluslararası istikrara yönelik yeni zorluklarla karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi.

Kritik ve gelişmekte olan teknolojilerde şimdiye kadar öngörülenden daha yakın işbirliği

Açıklamada, ekonomik alanda ortaklığın geliştirilmesi için Atlantik Deklarasyonu üzerinde mutabakata varıldığı belirtilirken, Atlantik Deklarasyonu ve beraberindeki Eylem Planının tüm dünyada yeni bir tür yenilikçi ortaklığın temelini oluşturduğu bildirildi. ekonomik, teknolojik ve ticari bağlar yelpazesi.

Bu, yarı iletkenler, kuantum teknolojileri, yapay zeka, en son telekomünikasyon ve sentetik biyoloji gibi kritik ve gelişmekte olan teknolojiler üzerinde her zamankinden daha yakın işbirliğini kapsayan ve aynı zamanda bu yan kuruluşun ticaret ve yatırım çıkarlarını derinleştirmeye yardımcı olan yeni bir ekonomik güvenlik çerçevesi oluşturacaktır. İki ülke ittifakının savunma, bilim, sağlık, güvenlik ve uzay alanlarındaki ittifakını güçlendireceği, diğer alanlarda artan işbirliği imkanlarının karşılıklı ekonomik fayda için araştırılmasına olanak sağlayacağı belirtildi.

Açıklamada, yeni ortaklığın ilk adımlarının ABD ve İngiltere’nin kritik ve gelişmekte olan teknolojilerdeki liderliği, ekonomik güvenlik, teknoloji koruma araçları ve tedarik zincirleri konularında her zamankinden daha yakın bir işbirliğinin takip edilmesi ve bir paydaş için bir paydaş olacak. kapsayıcı ve sorumlu bir dijital dönüşüm gerçekleştirilecek. Saf güç ekonomisinin inşa edileceği ve iki ülke ittifakının savunma, sağlık, güvenlik ve uzay alanlarında daha da güçlendirileceği belirtildi.

Kritik maden anlaşması için müzakereler planlanıyor

İki ülkenin Paris Anlaşması kapsamındaki hedeflerine ulaşmak, saf enerji ekonomisi kurmak, güçlü tedarik zincirlerini güçlendirmek ve sanayi üslerine yatırım yapmakta kararlı oldukları vurgulanarak, Türkiye için değerli olan kritik mineraller konusunda muhtıra için müzakerelere başlanacağı belirtildi. elektrikli araçlar

Açıklamada, sivil nükleer paydaşın da devreye gireceği kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu